czwartek, 23 lutego 2017

MIŁO, CZYLI O SŁOWACH OBOJĘTNYCH


obojętność

Cudna piosenka "Nett" o refrenie "Nett ist die kleine Schwester von Scheisse" demaskuje w niezwykle wdzięczny, ale też bezpośredni sposób zacofanie naszego języka.

Nett ist die kleine Schwester von Scheisse. = "Miło" jest młodszą siostrą gówna.

Milo, fajnie, przyjemnie, super, ładnie, ekstra... Tych właśnie słów używamy codziennie w zdecydowanie zbyt dużej ilości. Jesteśmy po prostu niedokładni i nie przywiązujemy praktycznie żadnej wagi, do słów które wypowiadamy. Czynimy nasze wypowiedzi coraz bardziej ogólnikowymi, uniwersalnymi, pozbawionymi charakteru. Nasz język stał się po prostu leniwy. Rozpływamy się w mięciutkich, tłustych fałdach językowego lenistwa.

Mnie zawsze powtarzano, że najgorsza jest obojętność. Więc teraz ja powtarzam: najgorsze są słowa, które tę bierność wywołują (a raczej te, które nic nie wywołują), które nic konkretnego nie przekazują, nic nie wnoszą.

Więc zanim następnym razem będziesz miał ochotę na powiedzenie, że "było fajnie" ugryź się w język i przypomnij sobie historię o mojej pani sąsiadce, która za każde "fajnie", kazała swojej wnuczce robić dziesięć pompek. Ugryź się w język. Te słowa nic nie wniosą ani do twojego, ani do innych żyć.

Nie bądźmy mili. Bądźmy prawdziwi.

Napisane przy: Erobique and Jaques Palminger "Nett"
Jadwiga

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz