wtorek, 6 czerwca 2017

5 SPOSOBÓW NA NAPRAWIENIE ŚWIATA

1.Kupuj mniej. 
W poście o zeszycie pisałam o sztucznym tworzeniu potrzeb i nakręcaniu konsumpcjonizmu. Z kolei w tekście o naszych (dosłownie) zabójczych ubraniach, wyłuszczałam dokładnie sprawę tego, jak niepozorna i niemająca dla nas większego znaczenia rzecz może wpływać na życie milionów osób. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dana rzecz nie odebrała komuś życia, lub nie zostawiła nieodwracalnych śladów w środowisku naturalnym, może po prostu jej nie kupujmy. Zastanówmy się kilka razy, czy naprawdę tego potrzebujemy. Czas się przewartościować i tym samym zrobić dużą różnicę. 

2.Nie jedz mięsa (jedz go mniej).
W tym tekście pisałam o powodach, dla których niejedzenia mięsa jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie w ogóle możemy zrobić nie tylko dla zwierząt, ale przede wszystkim środowiska i ludzi. Jeśli nie jesteś gotowy na tak duży (z perspektywy czasu, jednak mogę Cię zapewnić, że wcale nie aż tak wielki, wręcz mały) krok, to po prostu ogranicz ilość zwierząt na talerzu. Świat Ci podziękuje! 


3.Szukaj ubrań w second-handach.
Ten punkt bezpośrednio odnosi się do wspomnianego wyżej tekstu o naszych ubraniach. Być może czytając go, zastanawialiście się "Co ona wypisuje? To skąd ja mam ubrania brać? Szyć samemu czy co? Niedoczekanie! Wymyśla, a przecież skądś skarpety mieć muszę!". Otóż przychodzę z pomocą, a właściwie nie ja, tylko właściciele sklepów z używaną odzieżą. Tanio, klimatycznie, prosto, czego chcieć więcej? Niestety dookoła second-handów narosło wiele mitów i duża niechęć. Na ten temat pojawi się jeszcze na pewno tekst, więc wypatrujcie cierpliwie! 


4.Rzuć plastik. 
Łatwo mówić, ale jest to jedno z działań, które zrobi największą różnicę. Przerzuć się z butelek na bidony/termosy, z foliówek na bawełniane torby, z folii na kanapki na kawałek materiału. Życie będzie piękniejsze, nie tylko Twoje, ale też dzieci, wnuków, oraz dzieci i wnuków dzieci. 


5.Uśmiechaj się.

Wiem, że oklepane. Przedszkolne. Wyświechtane. Wszędobylskie. Powszechne. Ale często zapominamy, że ponad wszystko prawdziwe! I prawda jest taka, że wszystkie powyższe punkty na niewiele się zdadzą, jeśli nie będziemy po prostu sympatycznymi, uczynnymi, życzliwymi, uprzejmymi, ciepłymi ludźmi. I tak, wiem, to jest najtrudniejsze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz