sobota, 10 czerwca 2017

PŁEĆ RZECZY, CZYLI JAK NIE DAĆ SIĘ REKLAMOM I BABCIOM


            MĘSKI                           ŻEŃSKI
    
Piłka 

Rany, strupy, siniaki 
  
Niebieski

Kariera

Polityka

Pieniądze
Siła
Pot

Lala 

Loczki i rumieńce  
Różowy
Dom
Jogurt naturalny
Zakupy 
Uczucia
Piękno

Czystość


Tak wygląda nasz świat. Ludzie nie wiadomo dlaczego, czują się zobligowani do przypisania każdej nawet najmniejszej rzeczy płci. I nie ma przebacz. 

Najlepiej widać to w reklamach. Nie trzeba zatruwać się telewizją, żeby to zauważyć. Przechodząc przez miasto jasno zauważymy jaką płeć mają owoce, płatki zbożowe czy blender, a jaką chipsy, parówki czy też smartfon.

Właśnie przez to wiele osób ma problem ze swoją tożsamością ponieważ wmawia im się, że jeżeli nie są otaczane przez przedmioty "tej samej płci", to coś jest z nimi nie tak. Sama pamiętam jak moja babcia zwracała się do mojej siostry uwielbiającej wszelkiego rodzaju sporty, że "Co to za dziewczyna z takimi siniakami i z piłką pod pachą?". Z kolei ciocia pytała się ceniącej sobie wygodę i mobilność, latającej całe dnie po podwórku dziewięciolatki "Kiedy w końcu zacznie ubierać się jak dziewczynka". W końcu bluza z kapturem oraz jeansy w naszej tabelce znalazły by się z całą pewnością w prawej kolumnie.

Niestety ta "płciowość" rzeczy siedzi w nas bardzo głęboko. Jednak jest nadzieja, ponieważ w naszych rodzicach, dziadkach, pradziadkach i prapradziadkach siedziała jeszcze głębiej. Widzimy tu tendencję malejącą co napawa mnie radością i siłą.

Czy ty chciałbyś, żeby twój syn mógł bawić się lalkami, interesować się przyrodą, projektować ubrania, występować w teatrze, tańczyć, pić smakowe piwo, wychowywać dzieci, odkurzać, jeść fit musli i pisać wiersze?

Czy ty chciałbyś, żeby twoja córka mogła biegać za piłką, obdzierać sobie kolana, wcinać chrupki serowe, grać w szachy, tworzyć projekty naukowe, robić karierę i podnosić ciężary? 

Ja przede wszystkim chcę, aby moje dzieci niezależnie od płci miały po prostu wybór. W tym słowie zawiera się kwintesencja tego, na czym zależy mi najbardziej.

Jeśli wam również, to nie dajcie się wkręcić w marketingowe gierki, nie przechodźcie obojętnie obok aktów nadawania płci przedmiotom, dawajcie ten wybór innym, nie piętnując ich, ale przede wszystkim dajcie go sobie myśląc poza schematami. Spróbujcie czegoś, co nie było wam dane, ze względu na drugi chromosom.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz