niedziela, 18 czerwca 2017

PRAWDZIWA HISTORIA IKARA
Ten tekst powstaje pod silnym wpływem video nakręconego przez Pince Ea(3:30). Tak silnym wpływem, że mogę tylko mieć nadzieję, że nie będzie to polska transkrypcja. Od dawna wiele podobnych myśli kotłowało się w mej łepetynie. Myśli o wartości, o pewności siebie, o samozadowoleniu. Napisałam nawet o tym kilka tekstów. Jednak dopiero po magicznym zdaniu wypowiedzianym przez tego niesamowitego twórcę, klamra się zacisnęła. Wszystko znalazło swoje miejsce. Szufladki się zamknęły. Wypieki wystąpiły na twarzy. I niemal krzyknęłam Eureka!

No dobra, ale co to za zdanie?

Wszyscy mówią o tym, że Dedal ostrzegał Ikara, aby nie frunął zbyt WYSOKO, ponieważ wosk może się roztopić, jednak nikt nie mówi o tym, że Ikar nie mógł również lecieć zbyt NISKO, bo wosk zastygłby i stałby się zbyt ciężki.

No i mamy. Złoty środek po prostu. Dokładnie to samo, co opisałam w tekście o próżności. Z tym że nasze loty nie mają wpływu tylko (raczej aż, ale co tam) na to, jak postrzegamy siebie i jak się w sobie czujemy, ale sterują naszym zachowaniem. Naszymi wyborami. Decyzjami. Działaniami. Lub ich brakiem.

Daliśmy się złapać w pułapkę. Pułapkę cnotliwych, cichych, grzecznych, poukładanych polonistek, które przekazują następnym pokoleniom mit o zuchwałym młodzieńcu, który właśnie przez tę zuchwałość zginął. Bo czyż to nie piękna historia? Czyż to nie cudowny morał? 

Nie ma mitu o spełnianiu marzeń, przekraczaniu granic, łamaniu praw natury. Nie ma, ponieważ co te młode dzieciaki by sobie pomyślały? Że są cudami? Że przed nimi całe życie? Że mogą tylu rzeczy spróbować? Tyle przygód przeżyć? Tyle dobra uczynić? Tyle radości mieć? Świetnie się bawić?
Jeśli uważasz, że jesteś cudem. Że przed Tobą całe życie. Że możesz tylu rzeczy spróbować. Że możesz przeżyć mnóstwo przygód. Że możesz uczynić wiele dobra. Że możesz mieć ogrom radości. Że możesz się świetnie bawić. I przede wszystkim, że jesteś wart pary skrzydeł.


Więc lataj wysoko i nie daj woskowi zastygnąć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz