poniedziałek, 24 lipca 2017

PIOSENKI ZMIENIAJĄCE ŚWIAT I


Napisane przy: Julia Marcell "Tarantino"

Od bardzo, bardzo dawna nie czytaliście tekstu, w którym oddawałam głos uwielbianym przeze mnie artystom. Ta lista jest w moich szkicach od początku bloga, jednak z racji jej długości (niemal 20 piosenek), nie mogłam zebrać się do jej opisania. Jednak już jest - wielki przewodnik po świecie aktywizmu muzycznego. Dzisiaj zajmujemy się uchodźcami, rasizmem, oraz chorobliwą perfekcją. Czytajcie, słuchajcie, oglądajcie (świetne teledyski, świetne!), myślcie, piszcie mi, który utwór wywarł na Was największe wrażenie, rozprzestrzeniajcie świadomość dalej!

1.M.I.A Borders

Piosenka poruszająca temat uchodźców. Coś, co dla M.I.A, jako córki emigrantów ze Sri Lanki, jest szczególnie ważne. Tekst jest zbudowany na zasadzie kontrastów. Piosenkarka wymienia "osiągnięcia" naszego społeczeństwa i pyta: "Co z tym?". No właśnie: Co? Łzy złości, rozczaowania, wstydu, bezsilności, wściekłości.

"Your goals
What's up with that?
Bein' bae
What's up with that?
Makin' money
What's up with that?
Breakin' internet
What's up with that?
Love wins
What's up with that?
Livin' it
What's up with that?
Bein' real
What's up with that?"

2. Michael Jackson "They don’t care about us"

Klasyk. Manifest króla pop'u, który krzyczy w twarz białym ludziom, to, co jest najprawdziwszą prawdą. Mamy ich gdzieś. Pełna mocy piosenka, o człowieku, który zna swoją wartość.

"Beat me, hate me
You can never break me
Will me, thrill me
You can never kill me
Jew me, Sue me
Everybody do me
Kick me, kike* me
Don't you black or white me."

3. Janelle Monae ft. Wondaland Records "Hell You Talmboud"

Piosenka napisana z myślą o amerykańskich manifestacjach #BlackLivesMatter. Janelle i jej podopieczni po kolei wykrzykują imiona czarnoskórych zamordowanych przez policjantów. Utwór pełen emocji i autentyczności. Był śpiewany przez artystów i protestujących podczas marszu. Nagranie tego manifestu jest jednoznaczne z wypowiedzeniem się na kontrowersyjny temat, poparciem akcji, która wywołała wiele dyskusji, a pomimo to artyści nie cofnęli się przed pomocą. Brawo dla nich za to.

4. Melanie Martinez "Dollhouse"

Piosenka zwracająca uwagę na pozerstwo, grę wizerunkiem, idealizację rzeczywistości. Myślę, że każdy z nas jest dzisiaj bombardowany wizerunkami takich "domków dla lalek" na instagramie, pintereście, facebooku, YouTubie. Melanie przypomina nam, jak to wszystko wygląda, gdy znikniemy ze strychu.


"Places, places
Get in your places
Throw on your dress and put on your doll faces
Everyone thinks that we're perfect
Please don't let them look through the curtains
Picture, picture, smile for the picture
Pose with your brother, won't you be a good sister?
Everyone thinks that we're perfect
Please don't let them look through the curtains"

5. Esperanza Spalding "We are America"

Manifest amerykańskiej, jazzowej piosenkarki dotyczący konkretnej rzeczy - zamknięcia więzienia Gantanamo. Jestem zachwycona tym, jak bezpośrednio Esperanza wyraża swój sprzeciw w tej sprawie. Ponadto teledysk zrealizowany jest w sposób niesamowity. Niezwykle cieszy również wsparcie innych amerykańskich artystów.

"I been told and I belive
Ain't no justice ain't no piece"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz