wtorek, 21 sierpnia 2018

RADYKALIZM?,,Jeśli jakiś pomysł nie wydaje się na początku absurdalny, nie nadaje się do niczego."

Albert Einstein 

Złoty środek, centrum, równowaga, harmonia. To właśnie słowa, którymi ludzie starają się zamknąć usta wielu idealistom/kom, działaczom/kom, politykom/czkom, aktywistom/kom. Ekologiczne życie? Jasne, ale nie dajmy się zwariować. Feminizm? Super, ale bez przesady. Wspieranie mniejszości seksualnych? Oczywiście, ale adopcja to już radykalizm. Osoby z niepełnosprawnościami? Potrzebują nas, ale ile można. Zwierzęta? Tak, są biedne, ale nie przesadzajmy. Nie chcemy być postrzegani, jako ludzie zwariowani, jako dziwacy, jako zapaleńcy. Czego się boimy?

Radykalizm. Cóż za ohydne słowo. Szkoda tylko, że to od niego zaczynają się najważniejsze zmiany.

Prawa wyborcze dla kobiet
Małżeństwo osób homoseksualnych
Krótkie spodenki
Kobiety na uniwersytetach
Teoria heliocentryczna
Wspólne toalety dla ludzi o każdym kolorze skóry
Prawo kobiet w Arabii Saudyjskiej do jazdy samochodem
Reggae
Demokracja
Równość obywateli przed prawem
Sztuka
Prawa człowieka
Wolność i Niepodległość

To zapaleńcy, dziwacy, wyrzutki zmienili historię naszego gatunku. Darwina nie wyśmiewali? Kopernika? Marii Skłodowskiej-Curie, która niezliczone godziny spędzała w gnijącej szopie? Czy głuchy kompozytor o nazwisku Beethoven nie wzbudzał zdziwienia? Sufrażystki nie były radykalne? A kobiety, które walczyły na Bliskim Wschodzie o zniesienie prawa, które nakazywało małżeństwo gwałciciela z ofiarą? Ghandi? Luther King? Harriet Tubman? Christine Legarde?

Przełomowe idee wydają się nam z początku radykalne, właśnie dlatego, że nigdy o tym nie pomyśleliśmy, nie wyobrażamy sobie, że taka zmiana mogłaby nastąpić, boimy się nieznanego. Ale czy ludzie kiedyś wyobrażali sobie, że postawią stopę na księżycu, będą w stanie przechowywać jedzenie przez kilka miesięcy, myć się codziennie, uczyć obcych języków, przemieszczać się z jednego końca świata na drugi w ciągu zaledwie kilkunastu godzin? Wszystkie te rzeczy wydawały się nieosiągalne, a ludzie, którzy postanowili je urzeczywistnić nazywani byli szaleńcami.

Czy chcesz być jednym z nich?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz